zapraszam ponownie
wyrażeń angielsko-języcznych
siedzą na powierzchni wody płyną pod powierzchnią wody łowia przy dnie nie naśladują owadów piękne, kolorowe skuteczne na zębate

Czasami trudno jest zakwalifikować jakąś muszkę do określonej kategorii. Lekka nimfa np. pupa naśladująca wypływającego owada, z niewielkim dodatkiem CdC będzie pływała na powierzchni, a duża mokra mucha może byc streamerem, lub muchą trociową. jednak jeżeli mówimy o klasycznych konstrukcjach, to podział ten może pomóc w poruszaniu się po tak rozległym temacie, jak sztuczne muszki. Dobry wędkarz nie łowi na kilkadziesiąt rodzajów muszek, tylko stara się doskonale podać rybie posiadaną imitację owada. Poszczególne muszki, występujące w danej grupie różnią się czasami bardzo małymi szczegółami, lub użytymi materiałami. Nie ma tajnych, i niezawodnych muszek. O wiele ważniejszą sprawą jest doskonała technika łowienia, ale do takich wniosków dochodzi się z czasem. Jednak kolekcją ładnych klasycznych muszek zawsze podniesiemy ciśnienie kolegom.
W poszczególnych miesiącach i warunkach pogodowych łowimy na różne muchy. Związane to jest z masowym występowaniem pewnych grup owadów.