Strona Piotra Szymanika

Strona w 100% o trociach i ³ososiach

 

 Porównanie ³ososia i troci wêdrownej 

 

Opracowane na podstawie: "Ryby s³odkowodne Polski" - Maria Bryliñska

 

Stanowisko systematyczne: Salmo

Rz±d: ¶ledziokszta³tne, Clupeiformes Goodrich, 1909

Rodzina: ³ososiowate, Salmonidae Bonaparte, 1832

Rodzaj: Salmo Linnaeus, 1758

£oso¶

Troæ wêdrowna

Cechy taksonomiczne

      Cia³o ³ososia jest wrzecionowate, wyd³u¿one, w okolicy tu³owia szerokie, nieznacznie bocznie ¶cie¶nione. Najwiêksza wysoko¶æ cia³a znajduje siê w okolicy p³etwy grzbietowej i mie¶ci siê oko³o 5 razy w d³ugo¶ci ca³kowitej ryby. Szeroko¶æ cia³a zwi±zana jest z kondycj±, p³ci± i stanem fizjologicznym, jednak nie przekracza po³owy najwiêkszej wysoko¶ci ryby. Trzon ogona cienki, p³etwa ogonowa u osobników m³odocianych silnie wciêta (rys. 3), a u osobników starszych lekko wciêta (rys. 1). G³owa do¶æ du¿a, a jej d³ugo¶æ jest równa lub nieco wiêksza od najwiêkszej wysoko¶ci cia³a i mie¶ci siê od 4,5 do 5 razy w d³ugo¶ci ca³kowitej. Wed³ug Schechtla (1925) stosunek ten jest zwi±zany z p³ci± i dla samców wynosi l:4,55. a dla samic l:5,03. Stosunki te mog± ulegaæ pewny zmianom zwi±zanym z por± rozrodu i wystêpuj±cymi wówczas zmianami w kszta³cie cia³a. Oko  du¿e stanowi od 14 do 19% d³ugo¶ci g³owy zale¿nie od wieku, p³ci i wielko¶ci ryby. Paszcza obszerna, silnie uzêbiona. Ko¶æ gómoszczêkowa, maxillare u osobników dojrza³ych p³ciowo siêga do tylnej krawêdzi oka lub poza ni± (rys. 4), u osobników m³odocianych ko¶æ ta siêga do ¶rodka oka lub nieznacznie poza nie. Stosunek ¶rednicy oka do d³ugo¶ci ko¶ci gómoszczêkowej dla osobników o d³ugo¶ci cia³a od 5,0 do 9,9 cm wynosi 1,06:l i odpowiednio dla osobnika o d³ugo¶ci cia³a od 10,0 do 14,9 cm 1,09:l,0 (Mills, 1971). Doros³e samce maj± bardziej wyd³u¿on± g³owê ni¿ samice. Stosunek d³ugo¶ci przedocznej do ¶rednicy oka u samców wynosi 4,25:5,40, u samic 3,00:3,75 (Schechtel, 1925). W okresie rozrodu u samców pojawia siê na dolnej szczêce hak z koñcem skierowanym do tylu (rys. 5), co w niektórych przypadkach mo¿e utrudniaæ zamykanie pyska.

Cechy taksonomiczne

    Troæ wêdrowna kszta³tem cia³a zbli¿ona jest do ³ososia, lecz jest nieco bardziej krêpa, lekko bocznie sp³aszczona, walcowata. Najwiêksza wysoko¶æ cia³a wynosi od 16,9 do 23,3% d³ugo¶ci ca³kowitej (Ewsin, 1976). Trzon ogona szerszy ni¿ u ³ososia. P³etwa ogonowa u osobników m³odocianych wciêta, a u osobników starszych zakoñczenie p³etwy proste lub nawet wypuk³e. G³owa do¶æ du¿a, mie¶ci siê od 4 do 5 razy w d³ugo¶ci ca³kowitej. U samców jest ona stosunkowo wiêksza ni¿ u samicy. G³owa samca mie¶ci siê 4,55 razy w d³ugo¶ci ca³kowitej ryby, podczas gdy u samicy ten stosunek wynosi 5,03 (Schechtel, 1925). U troci z czterech rzek wpadaj±cych do Morza Bia³ego d³ugo¶æ g³owy wynosi od 18,9 do 23,3% d³ugo¶ci cia³a (Ewsin, 1976). Podobnie jak u ³ososia, stosunki te mog± ulegaæ pewnym zmianom zale¿nie od p³ci, wieku i wielko¶ci ryby. Paszcza obszerna. Ko¶æ gómoszczêkowa siêga za tyln± krawêd¼ oka nieraz do¶æ daleko. U osobników m³odych o d³ugo¶ci od 5,0 do 9,9 i od 10,0 do 14,9 cm, ko¶æ gómoszczêkowa siêga za tyln± krawêd¼ oka i jej stosunek do ¶rednicy oka wynosi dla odpowiednich przedzia³ów d³ugo¶ci     l,20:l,0 i 1,27:1,0 (Mills, 1971). U osobników doros³ych samce maj± bardziej wysmukl± g³owê, jednak nie w tak znacznym stopniu jak u ³ososia. Widoczne to jest w stosunku ¶rednicy oka do d³ugo¶ci przedocznej, który dla samców wynosi od 2,8 do 4,0 a dla samic od 2,0 do 2,6 (G±sowska, 1962). W okresie tarta u samców na dolnej szczêce pojawia siê hak, który nie jest tak wyra¼ny jak u ³ososia i nie jest zakrzywiony do tylu.

 

Ubarwienie

   Osobniki doros³e w okresie pobytu w morzu maj± barwê srebrn±; doln± czê¶æ brzucha jasnosrebrzyst±, boki srebrzyste, grzbiet ciemnosrebrzysty, oliwkowosrebrzysty, niebieskawo-popielato-srebrzysty lub br±zowosrebrzysty. Na bokach cia³a wystêpuj± niezbyt liczne czarne plamy, najczê¶ciej w kszta³cie litery X, które za p³etw± grzbietow± wystêpuj± tylko ponad lini± boczn±. Na ko¶ciach pokrywowych widoczne plamy okr±g³e lub nerkowate. Na p³etwie grzbietowej i t³uszczowej brak plam. W okresie wêdrówki tar³owej ubarwienie zmienia siê ze srebrnego na oliwkowoszare, ciemnobr±zowe, zielonkawooliwkowe, ¿ó³tawe. Równie¿ mo¿e wystêpowaæ zabarwienie o odcieniu czerwonym. Samce mog± mieæ na bokach cia³a i g³owie czerwone plamy. Ogólnie samce s± bardziej jaskrawo ubarwione, natomiast samice maj± ubarwienie bardziej szare.

   Osobniki m³odociane w okresie ¿ycia rzecznego maj± ubarwienie zbli¿one do pstr±ga potokowego, jednak ogólny ton ubarwienia jest zielonkawy lub oliwkowozielonkawy. Brzuch jasny, mleczno¿ó³ty, boki ciemniejsze, ciemnozielon-kawo-¿ó³te, przechodz±ce stopniowo w coraz ciemniejsz± tonacjê w kierunku grzbietu, który jest ciemny. Cia³o pokryte jest czarnymi i czerwonymi plamami. Na bokach cia³a wystêpuj± du¿e owalne ciemne plamy narybkowe w liczbie 7-13 na ka¿dym boku. Miêdzy owalnymi plamami wystêpuje czerwona plamka. Na p³etwie t³uszczowej brak czarnych plam i czerwonej obwódki. Wiosn± narybek zmienia zabarwienie na srebrzyste i staje siê zdolnym do sp³ywania do morza, s± to ju¿ tzw. smolty. Odró¿nienie ³ososia od troci jest trudne i w celu dok³adnego okre¶lenia nale¿y braæ pod uwagê przede wszystkim cechy przeliczalne.

Ubarwienie

    Ubarwienie osobników w okresie pobytu w morzu jest, podobnie jak u ³ososia, srebrne. Brzuch jasnosrebrzysty, boki srebrzyste, w kierunku grzbietu przechodz± stopniowo w barwê ciemnosrebrzyst±, oliwkowosrebrzyst±. Na bokach cia³a wystêpuj± do¶æ liczne czarne plamy zaokr±glone, czêsto w kszta³cie litery X. Na g³owie wystêpuj± ciemne, okr±g³e b±d¼ owalne plamy.U osobników m³odszych plamy te mog± byæ koloru ciemnobr±zowego. Mog± one wystêpowaæ na ca³ym ciele zarówno nad, jak i pod lini± boczn± oraz tak w przedniej, jak i tylnej czê¶ci. Che³kowski (1970) podaje, ¿e u troci z rzek pomorskich obserwowa³: na tu³owiu nad lini± boczn± od 4 do 205 plam, pod lini± boczn± od 3 do 108 plam, na trzonie ogona nad lini± boczn± od 0 do 43 plam, pod lini± boczn± od 0 do 27 plam, na bokach g³owy od 0 do 28 ciemnych plam. Plamy te wystêpuj± na p³etwie grzbietowej i t³uszczowej. W okresie tar³a ubarwienie zmienia siê na br±zowe, ciemnobr±zowe, ciemnoszare, zw³aszcza w partiach brzusznych. Mog± wystêpowaæ ró¿owe plamy, szczególnie u samców.

    Osobniki m³odociane w okresie ¿ycia rzecznego maj± ubarwienie bardzo zbli¿one do ubarwienia pstr±ga potokowego, tote¿ rozró¿nienie form m³odocianych tych gatunków jest prawie niemo¿liwe. Ogólne ubarwienie m³odych troci jest br±zowe lub jasnobr±zowe. Brzuch jest ja¶niejszy, mleczno¿ó³ty. Boki cia³a ¿óttobr±zowe, przechodz±ce w br±zowe, w kierunku grzbietu ciemniej±ce. Grzbiet br±zowy b±d¼ ciemnobr±zowy. Na bokach cia³a czarne i czerwone plamki. Czarne plamki wystêpuj± tak¿e na ko¶ciach pokrywaj±cych g³owê i na p³etwie grzbietowej. Na p³etwie t³uszczowej widoczne ciemne plamy, a jej koñcowe partie s± czerwono zabarwione. P³etwy piersiowe, brzuszne i odbytowa jasno-¿ó³to-mleczne, nieraz z szarym t³em. W okresie ¿ycia rzecznego na bokach cia³a wystêpuj± du¿e szare owalne plamy narybkowe w liczbie od 9 do 14. Miêdzy nimi mog± wystêpowaæ czerwone plamki. W okresie wiosennym u czê¶ci m³odych troci nastêpuje zmiana ubarwienia na srebrzyste. Wskutek zachodz±cych w nich zmian fizjologicznych, sp³ywaj± do morza. Zwane s± wówczas smoltami. W ubarwieniu troci mog± wystêpowaæ, oprócz ju¿ opisanych, inne ró¿nice zwi±zane z warunkami ¶rodowiska i stanem fizjologicznym ryb.

Cechy przeliczalne

    Charakterystyczny jest u ³ososia uk³ad ko¶ci wieczka skrzelowego (rys. 4). Ko¶æ przedpokrywowa nie styka siê na ca³ej d³ugo¶ci z ko¶ci± pokrywow±, gdy¿ czê¶ciowo miêdzy nie wchodzi ko¶æ miêdzypokrywowa i je rozdziela. Blaszka lemieszowa piêciok±tna nieuzêbiona, trzon uzêbiony jednym szeregiem zêbów. U starszych osobników zêby mog± pocz±wszy od tylnych wypadaæ. Promieni w b³onie podskrzelowej od (9) 11 do 12. Na pierwszym ³uku skrzelowym wszystkie wyrostki filtracyjne s±  ostre i cierniste. Warto¶æ cech merystycznych jest do¶æ zmienna, dlatego zosta³a szerzej opisana przez ró¿nych autorów i zestawiona w tabeli 2. U ³ososiowatych poza szeregiem ³usek le¿±cych nad lini± boczn±, a pod p³etw± grzbietow±, liczy siê jeszcze szeregi le¿±ce pod p³etw± t³uszczow±. U ³ososia jest od 11 do 15 szeregów. £uska ³ososia  jest cykloidalna bezpromieniowa, z odk³adaj±cymi siê koncentrycznie sklerytami w okresie ¿ycia rzecznego wokó³ przesuniêtego nieco centrum (rys. 6). Okres ¿ycia w morzu zaznaczony jest niepe³nymi pier¶cieniami wokó³ ³uski. Wyrostków pylorycznych od 40 do 74.

Cechy przeliczalne

    Podobnie jak u ³ososia, tak i u troci charakterystyczny jest uk³ad ko¶ci wieczka skrzelowego. Ko¶æ pokrywowa, podpokrywowa i miêdzypokrywowa stykaj± siê w jednym miejscu z ko¶ci± przedpokrywow±. Blaszka lemiesza trójk±tna z od 2 do 6 zêbami, a na trzonie l lub 2 szeregi zêbów. U troci rzek pomorskich na blaszce lemiesza wystêpuj± od 2 do 3 zêbów, a na trzonie do 7 zêbów w jednym szeregu (Che³kowski, 1970). Zêby te mog± u starszych osobników wypadaæ. Pierwsze wypadaj± zêby po³o¿one w tylnej czê¶ci lemiesza. Liczba promieni w b³onie podskrzelowej wynosi od 9 do 12. Pozosta³e cechy przeliczalne zestawiono w tabeli 3. Liczba ³usek w szeregu poprzecznym, liczona u ryb ³ososiowatych od linii bocznej do p³etwy t³uszczowej wynosi od 14 do 19, a u troci rzek pomorskich od 14 do 18 (Che³kowski, 1970). £uska troci jest cykloidalna, z kszta³tu podobna do ³uski ³ososia, bezpromieniowa (rys. 7). Wyrostków pylorycznych u troci jest od 40 do 66.

 

 

Rys. 1. £oso¶

 

Rys. 2. Troæ wêdrowna

 

Rys. 3. £oso¶, stadium parr

 

 

Rys. 4. G³owa ³ososia: Kp - ko¶æ pokrywowa, Kpp - ko¶æ przedpokrywowa,

 Kmp - ko¶æ miêdzypokrywowa, Kpdp -  ko¶æ podpokrywowa

 

Rys. 5. G³owa ³ososia w okresie rozrodu

 

                 

Rys. 6. £uska cykloidalna ³ososia                                      Rys. 7. £uska troci wêdrownej

 

Symbol cechy

Opis cechy

 vt.

 D

 A

 P

 V

 l.l.  s/i

 l.l.

 sp. branch.

 liczba krêgów

 liczba promieni w p³etwie grzbietowej

 liczba promieni w p³etwie odbytowej

 liczba promieni w p³etwie piersiowej

 liczba promieni w p³etwie brzusznej

 liczba ³usek (rzêdów pod³u¿nych nad (s) i pod (i) lini±

 liczba ³usek na linii bocznej

 liczba wyrostków filtracyjnych na ³uku skrzelowym

Tabela 1.Opis cech przeliczalnych i przyjête dla nich symbole

 

Zbiornik lub kraj

Autor

Liczba promieni w p³etwach

vt.

l.l.              s

                  i

sp. branch.

D

A

P

V

Rz. Wyg

(M. Bia³e)

Wa³ecki

(1864)

III  9 - 11

III 7 - 8

-

-

-

130 i wiecej

-

Polska

Staff (1959)

III - V 

9 -12

III - IV 7

-

-

-

114 - 130    22 - 26 

                   18 - 23

17 - 24

Polska

G±sowska (1962)

III - V 

9 -12

III - IV 7

-

I - II 

(7) 8 - 9

-

114 - 138    22 - 26

                   18 - 37

17 - 24

Rz. Wyg

(M. Bia³e)

Berg (1948)

III - V 

9 -12

III - IV

7 - 9 (10)

-

I - II

 (7) 8 - 9

59 - 60

114 - 130    22 - 26

                   18 - 23

17 - 24

ZSRR

Berg (1948)

III - IV 

(9) 10 -12

III 8 - 9 (10)

-

I - II  8 - 9

-

116 - 121    22 - 25

                   19 - 24

18 - 21(22)

Kanada

Scott i Crossman

(1973)

10 - 12

8 - 11

14 - 15

9 - 10

58 - 61

 109 - 121        -     

15 - 20

Tabela 2. Zakres warto¶ci przeliczalnych ³ososia

 

Zbiornik lub kraj

Autor

Liczba promieni w p³etwach

vt.

l.l.              s

                  i

sp. branch.

D

A

P

V

Polska

Wa³ecki

(1864)

III  9 - 11

III 8 - 9

-

-

-

 -                -

-

Polska

Schechtel

(1925)

-

-

-

-

-

150 - 156        28    

                   36 - 43

-

ZSRR

Berg (1948)

III  8 - 11

II - III 8 - 9

-

I 8

-

118 - 120    23 - 25

                   21 - 24

13 - 18

Polska

Staff (1950)

III  8 - 11

II - III 8 - 9

-

-

-

118 - 120    23 - 25

                   21 - 24

13 - 18

Polska

G±sowska (1962)

III  9 - 11

II - III 8 - 9

I 12 - 13

I 7 - 8

-

118 - 156    23 - 28

                   21 - 43

12 - 17

Rz. Pomorza

Che³kowski

(1970)

II - IV

8 - 11

II - IV 

7 - 11

-

-

57 - 60

118 - 146    21 - 29

                   21 - 38

13 - 19

Rz. Polunga

Evsin

(1976)

III - V

9 - 12

III - V

8 - 10

I 12 - 14

-

-

111 - 129    22 - 28

                   20 - 25

14 - 19

Rz. Varzuga

Evsin

(1976)

III - IV

9 - 12

III - V

8 - 10

I 11 - 14

-

-

110 - 119    18 - 26

                   19 - 24

13 - 19

Rz. Pielica

Evsin

(1976)

III - V

9 - 11

III - V

8 - 10

I 12 - 13

-

-

112 - 123    22 - 28

                   20 - 27

14 - 19

Rz. Ma³a Kuchskevska

Evsin

(1976)

III - V

9 - 11

IV - V 

8 - 10

I 12 - 14

-

-

111 - 124    21 - 27

                   20 - 27

13 - 19

Tabela 3. Zakres warto¶ci przeliczalnych troci wêdrownej

 

Poni¿ej porównanie dwóch ryb z³owionych przeze mnie (spójrz na p³etwy ogonowe i przyrównaj do rysunków 1 i 2).

 

 £oso¶ 68 cm z Regi

 

Troæ 62 cm z Regi

 

<< Powrót

P.Szymanik@poczta.fm  lub tel. 605-469-801 lub SMS
© Szymanik 2000 - 2003